TENCERENİN İÇİNDEKİ SIR
İnsanlık, ateşin bulunmasından bu yana yemek yapmak için kap, çanak, tencere, tava vb. malzemeler kullanmıştır ve bunların hepsine pişirme gereçleri demiştir. Anlayacağınız ortada bir ateş ve bir aş varsa bunu pişirmek için kesinlikle bir kaba ihtiyaç duyulmuştur. Bu yüzden tencere tavalarımız ezelden beridir mutfaklarımızda yerini almıştır.

Küçük aileler için mini setleri görmek için tıklayabilirsiniz.


Aslına bakarsanız tencere-tava demek sadece yemek yapmak değil beraberinde kocaman bir anlam taşır. Şöyle ki;

Tencereyi içinde ailemizin bulunduğu hanemiz olarak alalım. Tencerenin kapağı da evimizin çatısı olsun. Ocakta yanan ateşte dışardan gelen zorluklar ve mücadele olsun. İşte aileyi aile yapan da yemeği yemek yapanda aynı şeydir. Ateşte belli bir süre kalsanda sonunda lezzetli bir hal almaktır. Aile olmakta yemek pişirmek gibi sabır ister. Ocağın altını nerede harlayıp nerede kısacağını iyi bilmeli ki yemek gibi hanemizin de tadı kaçmasın dibi tutmasın.

Dibi yapışmayan granit tencerelerimize ulaşmak için tıklayın.Tenceresi kaynayan evde huzur vardır. Eğer ki bir evde yemek pişiyorsa o evdeki muhabbet ve sevgiden kaynaklanır. Akşam eve gelecekler için sevgiyle yapar yemeği evin hanımı. Yoksa kim kime karşılıksız hizmet etmeye bu denli uğraşır.

Çeyiz setlerimizi incelemek için tıklayın.
Tencerede ne piştiğine değil de pişirenin kimler için pişirdiğine bakmalı huzuru bulmak için. Hüner pahalı yemek pişirmek değil pişirdiğin yemeği paylaşabilmektir.

Evinizde yemek pişiyorsa tencerede ve bir bekleyeniniz oluyorsa kapıda pencerede, orada aile olmanın kıymetini anlamış birileri vardır.